Vse kar morate vedeti o mineralu lepote, bolj znanem kot MSM
MSM, metilsulfonil metan ali kar mineral lepote. Naraven vir žvepla, ki pripomore k lepši koži in bolj močnim lasem.
Kaj sploh je MSM? Zakaj ga uživati? Kakšne so njegove prednosti? Več si lahko preberete v nadaljevanju.
Kaj sploh je MSM?
MSM je vodotopna snov bele barve, ki vsebuje žveplo in jo lahko najdemo v nekaterih preprostih rastlinah. V manjših količinah se sicer MSM nahaja tudi v beljakovinskih živilih, zelenjavi in žitih, vendar je njegova vrednost tam zanemarljiva.
Zakaj uživati MSM?
MSM je prehranska oblika organskega žvepla. Žveplo sodi med esencialne elemente, kar pomeni, da ga naše telo ne more sintetizirati samo. Zato ga moramo v telo vnesti s prehrano.
Kakšne so prednosti MSM-ja?
Številne znanstvene raziskave potrjujejo, da žveplo, ki ga vsebuje MSM:
- Lahko pomaga pri težavah s kožo (luskavica, ekcemi, rosacea, akne, dermatitis).
- Poveča proizvodnjo kolagena in keratina.
- Poveča gibljivost sklepov.
- Lajša vnetja in zmanjšuje pojav mišičnih krčev.
- Pomaga pri delovanju jeter in iz telesa izloča težke kovine.
Ali je MSM res učinkovit?
Na msm forumih lahko preberemo, da posamezniki objavljajo, da je jemanje MSM-ja precej omililo bolečine v sklepih, izboljšalo stanje njihove kože in pri nekaterih tudi splošno počutje.
Največ je izjav, da MSM blaži simptome kroničnih bolečin, nekaterim pa pomaga blažiti tudi simptome osteoporoze in bolezni, ki so povezane z kožo. Velika večina pa ga jemlje tudi zato, ker povečuje proizvodnjo kolagena.
Prav tako tudi študije potrjujejo njegove pozitivne učinke na lase, kožo in nohte ter sklepe. Seveda se učinki običajno razlikujejo od vsakega posameznika, vendar mislim, da lahko zatrdimo, da je MSM res učinkovit.
MSM in njegovi stranski učinki
Z rednim uživanjem MSM, lahko pričakujemo veliko pozitivnih učinkov na naše lase, kožo, nohte in sklepe. Kaj pa negativni učinki?
Študije kažejo, da je MSM varno prehransko dopolnilo, vendar se lahko pojavijo minimalni stranski učinki.
Najboljše je, da začnete sprva uživati majhne odmerke, ki jih s časoma povečujete. Študije kažejo, da lahko 4000 mg MSM-ja povzroči prebavne težave, kot so bolečine v želodcu ali driska. Pojavijo pa se lahko tudi glavoboli in nespečnost.
Zato strokovnjaki priporočajo, da jemljete MSM v odmerku od 1,5 do 2 g na dan in se tako izognete negativnim stranskim učinkom, še vedno pa ga zaužijete dovolj, da dobite njegove pozitivne učinke.